Nákupní košík
Herní počítače s garancí nejnižší ceny v Čechách a v Evropě
Adresa: Opletalova 20, Praha 1
Telefon: +420 792 480 835

Jak si vybrat herní pc?

Tento článek není ani tak napsán, aby Vám pomohl si doma sám složit počítač, ale spíše abyste nenaletěli prodejci, který nenabízí optimální herní počítače.

Proč se naše PC sestavy často liší od jiných nabídek prodejců herních počítačů ? Jako počítačový hráči víme, že nejdůležitější komponent v herním počítači by měla být grafická karta. Z tohoto důvodu navrhujeme sestavy s maximálně výkonnou grafickou kartou v dané cenové relaci a ostatní komponenty sestavujeme tak, aby nedegradovaly její výkon při celkové ceně počítače. Velké procento prodejců nejspíše nemá představu o přesnějším výkonu grafických karet nebo co hůře, snaží se vědomě prodat “herní” počítač s menším herním výkonem, než si zákazník většinou dle nabídky představuje.

Jaký k tomu mají důvod? Výkonná grafická karta je v porovnání s ostatními komponenty velmi drahá součástka, která navíc se svým stoupajícím výkonem požaduje i výkonnější a dražší zdroj. Běžný zákazník z názvu grafické karty většinou nevyčte její reálný výkon a proto je obchodně výhodnější nabízet levnější procesory s mnoha jádry a vysokými frekvencemi nebo silné procesory Intel I5 a I7, spolu s mnoho GB RAM paměti a velkým pevným diskem, kde hodnoty a kapacity, může zákazník laicky posoudit v domnění – vyšší číslo je prostě lépe.

Procesorový výkon není u jednotlivých modelů tolik rozdílný a v praxi využitelný tak, jako výkony různých grafických karet.

Poslední dobou zájemci naráží na neoptimálně vyladěné sestavy a měly by se držet techto rad:

1. zaměřte se prioritně na výkon grafické karty a konkrétní model od konkrétního výrobce, který se může lišit jak výkonem, tak i provozmími vlastnostmi ( hlučností ).
2. pokud máte omezenější rozpočet, tak je vždy výhodnější investovat do komponent, které se musí měnit než do těch, které stačí postupně jen přidat. SSD disk, větší HDD, více paměti Ram nebo i přinejhorším lepší chladič procesoru můžete dokoupit kdykoliv pozděj a nemusíte do nich investovat hned na úkor výkonnější grafické karty, procesoru nebo vybavenější základní desky.

3. při porovnávání cen pc sestav  je třeba srovnávat stejné nebo kvalitativně srovnatelné komponenty

Jak vybrat/navrhnout/sestavit herní počítač/počítače

Cena počítače:

Cenové hladiny poctivých sestav se dají jednoduše charakterizovat zhruba takto:

sestava do cca 10.000 Kč – nelze považovat za skutečně herní počítač.

sestava do 14.000 Kč – zahrajete si všechny hry, ale nemůžete očekávat vysoká a mnohdy ani střední nastavení u náročných her.

sestava cca  15.000 Kč – zahrajete si vše minimálně na střední a někdy i na vysoké nastavení.

sestava cca 20.000 Kč – hraní většiny her ve vysokých někdy i maximálních nastaveních.

sestava cca 25.000 Kč – hraní  her vždy ve vysokých často i maximálních nastaveních.

sestava cca 30.000 Kč – pro hraní včech nejnáročnějších her v maximálních nastaveních.

sestava cca od 40.000 Kč – pro hraní všech nejnáročnějších her v maximálních nastaveních a vysokých rozlišeních i s perspektivou do budoucna.

Procesor

Více jader – vždy větší výkon?……..NE tak docela!!!!! Platí to hlavně u 6 až 8 jádrových procesorů AMD vs 4jádrové od Intelu, které jsou povětšinou výkonnější i přes menší počet jader.
Mají v sobě více vláken na jedno jádro a tím podávají vyšší výkon tam, kde není softwarová podpora 4 a více jader. Procesory Intel jsou průměrně výkonnější ( platí hlavně u modelu I5 a I7), ale ne vždy jasně výhodnější. Vzhledem k ceně je v levnějších segmentech na hraní her dostačující i procesor AMD, například  by se dal pro levnější segment doporučit 4 jádrový AMD RYZEN 3 1200 , který je levnější než 2 jádrové Intely I3. V moderních hrách a v budoucnu můžou být jeho 2 jádra ( ikdyž vícevláknových) limitující. U dražších procesorů doporučujeme procesory řady Intel I5 a pokud chcete maximum, tak I7. Dobrou variantou jsou trochu levnější  procesory AMD RYZEN 5 se 4 a 6 jádry a stejným počtem vláken. Takový náš favorit do sestav střední třídy je AMDRYZEN 5 1600. V praxi je rozdíl mezi procesory AMD a Intel ten, že programy hry, které umožní využít více jader a vláken procesoru, tak tam je výhodné AMD a na druhou stranu, jestli jádra navíc nejsou využity, je výkonnější procesor Intel. Intely mají všeobecně lepší výkon na jedno procesorové jádro.

Výhody procesorů Intel – vyrovnanější výkon a výkon na jedno jádro, vyšší limity taktování.

Výhody procesorů AMD – levnější a při využití všech jader budou výkonnější ( což není pravidlem ) než konkurence od Intelu, možnost taktovat všechny modely, většinou levnější základní desky při stejné výbavě.

Základní deska: U základní desky není potřeba vybírat nejdražší modely, ale pokud se necháte zlákat na ty nejlevnější, musíte počítat s jistými omezeními. Můžete mít podporu pouze nižších rychlostí u komponent, deska bude mít méně pozic na paměti RAM, disky a přídavné komponenty.
Dále třeba digitálně nepřipojíte repro 5.1 nebo budete mít nedostatek USB portů. Do budoucna se také hodí podpora SATA3 a USB 3.0, rychlých M.2 SSD disků nebo nových procesorů. Menší rozdíly jsou i v jednotlivých verzí čipsetu a tříd desek ( zlepšené možnosti taktování ), ale krom nejvýkonnějších sestav nebo plánování vyššího taktování, Vám bude stačit deska střední třídy. Rozdělit to můžeme orientačně tak, že deska by měla být za cca 10% (+- stokoruny) z celkové částky za celé sestavy.Není třeba mít desku vybavenou na vše, ale se stoupající cenou ostatních komponent by měl být počítač osazen odpovídající základní deskou. Součástí základní výbavy dnešních desek je i integrovaná síťová a zvuková karta.  Doporučit lze desky značek GIGABYTE, ASUS, MSI.

Paměti RAM:
V současných hrách není potřeba mít v PC 16GB paměti RAM v sestavách do cca 20.000,-. Při hraní nejmodernějších her dostačující i  8Gb. Proto je dobré srovnávat hlavně výkon ostatních komponent. Rychlostně stačí i základní 2133Mhz. Rychlejší paměti 2400Mhz doporučíme za malý příplatek zvolit také ( jednoduše efektivní hlavně s procesory Intel díky tzv. XMP profilům ) ,ale rozdíl prakticky nepoznáte a také si ověřte podporu rychlejších pamětí u základní desky. Tam, kde je vysoká frekvence znát je případ v kombinaci s procesory AMD RYZEN ( hlavně ty výkonnější), kde doporučujeme paměti 2666Mzh a rychlejší. . Poslední hodnota, kterou byste mohli mít v patrnosti, je latence pamětí (  např. CL13, CL15). Ta je relativně také důležitá a u ní je menší číslo  výkonnější, tzn. že např. CL13 je lepší než CL15 nebo CL16.     

Grafická karta: Herní počítač NEZNAMENÁ, že je v sestavě jakákoliv přídavná grafická karta. Největší problém některých nabídek je takřka lživý údaj o vhodnosti nabízené sestavy, jako “herní”. Grafická karta je základ herní sestavy a měla by být většinou nejdražší komponent v PC. Proto v drtivé většině nabídek je počítač osazen slabší/levnější grafickou kartou a prodejci spoléhají na neznalost zákazníků. Jak tedy poznat, jestli je nabízená grafická karta vhodná dle představ? Pro rychlou orientaci jsme pro vás připravili graf výkonu herních grafických karet, který najdete na začátku tohoto  článku nebo se můžete poohlédnout po internetových magazínech o hardwaru.

Grafické karty Nvidia jsou lepší než karty ATI/ dnes AMD?……NENÍ TO PRAVDA!!! Tento mýtus je pozůstatkem z relativně dávné doby, kdy grafické karty ATi trpěly nedoladěnými ovladači. V současné době se občas pochopitelně také objeví dočasné nedodělky v ovladačích, ale nyní si oba výrobci nemají co vyčítat a občasné problémy nastávají na obou stranách. V některých cenových relacích je výhodnější AMD/ATi Radeon , jindy jsou oboje grafické karty srovnatelné a jde pak spíše o sympatie ke značce. Rozdíly mohou být spíše v různých verzích stejných karet od různých výrobců ( Gigabyte, Asus, MSI,… atd.), které se liší hlavně osazeným chladičem a výbavou.

V současné době grafiky, jako Nvidia GTX 1050 a 1060 mají velmi nízkou spotřebu i menší zahřívání a někdy i hlučnost, ale konkurence AMD ( RX 570 a 580) za podobné ceny má sice malinko horší provozní vlastnosti, ale často v nejvyšších rozlišeních se u nich tak nepropadá výkon při nejnáročnějších scénách a může mít větší perspektivu na budoucí náročné hry.
Je na každém, jestli dá přednost provozním vlastnostem nebo teoretické perpektivě ve výkonu.

Kolik je nutné mít RAM paměti na grafické kartě?…..pro současnou dobu je minimum 2GB, optimum 3-4GB, do budoucna a na nejnáročnější hry 6-8GB.

Zvuková karta: Většině uživatelů postačí k ozvučení počítače integrovaná zvuková karta na základní desce. Je třeba se jenom zamyslet, jestli budete připojovat pouze stereo, popřípadě 2.1 repro nebo máte, případně plánujete reproduktory 5.1 ( 7.1 ). U některých základních desek najdete pouze 3 audio výstupy, do kterých 5.1 repro nepřipojíte.

Nějaké rozdíly jsou i v integrovaných zvukovkách a vyšší verze čipsetů mají většinou integrovanou zvukovka kvalitnější. Nevyplatí se však na lepší desku připlácet jen kvůli zvukovce.

Pokud máte kvalitní reprosoustavu k poslechu hudby, doporučujeme připlatit za přídavnou zvukovou kartu v cenách cca od 1000 Kč výše. U levných zvukovek je rozdíl oproti integrovaným velmi malý.

Pevný disk: Kapacitu pevného disku si může každý zvolit dle svých potřeb, ale 1000Gb prostoru běžně stačí na ukládání dat a pokud byste požadovali více místa, 2TB disky se dají pořídit za slušnou cenu, ale doporučovali bychom spíše dokoupit další samostatný pevný nebo externí 1TB disk. Je dobré nebýt závislý jen na 1 HDD, představte si, že přijdete o 2 TB dat v případě poruchy. Takto sice můžeme mluvit i o menších discích, jde také o počet a typy souborů. Pokud chcete velký disk na ukládání mnoho velkých souborů ( např. filmů v Blue ray kvalitě ), můžete 2TB HDD pořídit, ale nedoporučujeme si velký disk pořídit na pozvolné ukládání malých souborů v řádů několika let. Pro systémový disk bychom určitě doporučili modely se 7200 otáčkami. Modely s 5400 otáčkami se mohou hodit jako úložní disky do PC nebo NAS systémů. Jejich výhoda je nižší spotřeba a teoreticky delší životnost při dlouhodobé zátěži.  
Samostatnou kapitolou jsou SSD disky, které se sice nevyplatí v poměru kapacita/cena, ale svižnost systému ( hlavně při nabíhání ) poznáte na první pohled. Doporučujeme zkombinovat SSD disk na operační systém a klasický HDD na ukládání dat.

Na trhu se dá najít i jakýsi hybrid mezi SSD diskem a klasickým HDD. U tohoto typu SSHD, který je vlastně klasický HDD, kde je zřízen navíc menší rychlo přístupový odkládací prostor, na který se uloží nejčastěji spouštěné soubory a tím se zrychlí jejich nabíhání. Toto řešení není tak výkonné a rychlé jako klasický SSD disk, ale rozdíl od klasického HDD je znát.

Jestli pro zrychlení připlatit ke klasickému HDD na SSD disk, kde je rychlá celá jeho kapacita nebo jen menší částku na výměnu místo HDD hybridní SSHD s menším prostorem na nejpoužívanější soubory + klasická kapacita HDD, tak to je v závislosti na očekávání, potřebách a finančních možnostech každého uživatele.

Již nějakou dobu můžeme vybírat i z variant SSD disků přímo do slotů M.2 na základní desce, kde toto připojení má vyšší teoretickou přenosovou rychlost. Trochu problém je v jejich vyšší ceně a u těch levnějších zase není znatelně vyšší výkon než u klasických sata SSD disků. Na druhou stranu u M.2 SSD si ušetříte připojovýní napájecího a datového kabelu, je to pouze karta zasunutá v základní desce, ta ovšem musí mít pochopitelně na disky M.2 slot. 

Počítačová skříň: Počítačové skříně se v podstatě liší jen vzhledem?….OMYL. Velmi podceňovaná je volba počítačové skříně, která může skončit nepříjemným překvapením. Na obrázku zdánlivě draze vypadající skříň může být ve skutečnosti superlevná a lesklá bedýnka se slaboučkými rezonujícími plechy a minimální možností chlazení, do které se ani později nevejde výkonnější grafická karta. Proto radíme, aby zákazník vybíral nejen podle vzhledu, ale také přihlédl na ostatní důležité vlastnosti PC skříně. Skříně vybírejte zhruba tak, aby stála 5% a více z ceny celé sestavy.

Zdroj: Čím více wattů, tím lépe?……NE tak docela. U PC zdrojů se doporučujeme zaměřit na hrubou potřebu výkonu a posléze hlavně značku a zkušenosti s ní. Vysoký výkon ve wattech za nízkou cenu nemusí být výhodná koupě. Ideální příklad je zdroj APPROX s na první pohled nádhernými 500-550W, který je za poloviční cenu, co jiný kvalitnější s výkonem 400W a tak extrémně nízká cena se pochopitelně musí projevit na kvalitě. V našich nabídkách od cca 10000,- používáme osvědčené zdroje SEASONIC, FORTRON a Corsair, se kterými máme dlouholeté zkušenosti a mají nadstandardní záruku 36 nebo dokonce 60 měsíců. U zdrojů doporučujeme v zásadě to, že není dobré pořizovat nejlevnější modely s vysokou wattáží, ale naopak není nutné kupovat zdroj, který by byl dražší než dobře vybraná základní deska. Převážně u nejvýkonnějších sestav můžete zvolit výkonné modely s vysokou účinností okolo 90% ( maximalizovaná využitelnost energie a minimalizování zbytkového tepla ) a odjímatelnými kabely, pro lepší uspořádání uvnitř skříně.Jak silný zdroj vybrat Vám může zhruba napovědět údaj v popisu požadavků grafické karty. Výrobci grafických karet ale zpravidla udávají vyšší wattáž než by mohla stačit u kvalitnějších zdrojů, kvůli zákazníkům, kteří si kupují nejlevnější zdroje. 

Chlazení: Vzhledem k tomu, že špatně chlazená sestava může mít značně zkrácenou životnost, doporučujeme se zaměřit i na tuto velmi podceňovanou záležitost. V první řadě musíme upozornit na chlazení procesoru. V základní konfiguraci nabízíme chladič, který je součástí balení s procesorem. Ten sice stačí na základní chlazení, ale nevyniká v tichostí ani chladícím výkonem. Pokud nevybíráte z počítačů cca pod 10.000,- a nebo nemáte již doma chladič ze staršího PC, doporučujeme připlatit za výkonnější a tišší model ( např. SilentiumPC Fera 3 ). Lepší chladič doporučujeme hlavně u procesorů AMD ( u 8 jádrových určitě ), které mají základní chladiče o něco hlučnější a mají vyšší zahřívání. U Intelu je vhodné připlatit u modelů s otevřeným násobičem na taktování ( označení “K” ) nebo pro minimalizování hluku. V souvislosti s výběrem skříně by se měl uvnitř vytvořit „průvan” zepředu dozadu. To umožní ventilátory, které na jedné straně nasávají studený vzduch a na druhé straně vyfukují zahřátý vzduch ven ze skříně. U tohoto se musíte zaměřit na skříně umožňující pořádné přední nasávání, které zároveň ochlazuje HDD. Přídavné ( většinou 12cm) ventilátory si můžete u nás dokoupit za 120,-/ks nebo i později dle vlastních zkušeností a požadavků. Pokud Vám jde o hlučnost sestavy, můžete vybírat z odhlučněných skříní ( např. Fractal design Define R5). Mějte však na paměti, že maximální chlazení nejde dohromady s minimální hlučností. Musíte se zaměřit na tu nebo tu stránku věci, ale ideální je kompromis vyladěný mírně na stranu chlazení nebo tichosti a to dle požadavků každého zákazníka a podmínek, ve kterých počítač provozuje.

Monitor a příslušenství:

Při dnešních cenách monitorů již můžeme většinou přemýšlet o velikostech 22″, 23″, 24″ a 27″. Cenově jsou 22″ a 24″ monitory vzdáleny zhruba 1000,- Kč, což není mnoho a větší obrazovku každý uživatel jistě ocení. Nejrozšířenější rozlišení je 1920 x 1080 px ( fullHD ), což je dnešní standard a to u všech uvedených úhlopříček. U velikosti monitoru by se to dalo přirovnat podobně jako u ostatního příslušenství ( klávesnice, myš, repro,…), pokud nepoznáte to lepší, bude Vám stačit i to horší. Kvalita dnešních monitorů v ” lidových” cenách cca do 6000,- se neliší až o tolik, co by cenový rozdíl někdy napovídal a tak se můžete klidně pro domácí použití soustředit i v nižších cenových relacích a budete nejspíše spokojeni. O trochu lepší vlastnosti kvality obrazu mají panely IPS a PLS. Klasické starší TN panely mají zase mnohdy lepší odezvu. Pokud hrajete rychlé on-line skřílečky, mohou být ku prospěchu i modely s obnovovací frekvencí 120 nebo 144Hz ( ostatní mají 60Hz nebo 75Hz ), ale takové monitory těžko seženete do 6000,-.  Výrobci grafických karet AMD a Nvidia mají také vyvinuté technolofie, které výrobci monitoru začleňují do svých modelů a v kompatibilitě s příslušnou grafickou kartou to přespěje k větší plynulosti zobrazování. U AMD se technologie nazývá FreeSync, u Nvidie GSYNC. Pro FreeSync jsou k dostání monitory již od cca 3500,-, na trhu je jich o dost více a nejlevnější GSYNC monitor také neseženete pod 10000,-.  U monitorů si můžete všímat různé výbavy a možnosti připojení. Doporučili bychom už vybrat model alespoň s digitálním připojením DVI a u novějších monitoru HDMI nebo DisplayPort. Konektor HDMI se Vám může hodit pro připojení dalších zařízení ( herní konzole, Set-top-box, atd ). V současné době se stává dostupnější možnost k počítači připojit 3 monitory a hrát nebo pracovat v rozlišení  5760 x 1080px. Takto velká zobrazovací plocha pochopitelně potřebuje na hraní dosti výkonnou grafickou kartu, jako je alespoň Radeon RX580 8GB nebo Nvidia GTX 1060 6GB nebo lépe Nvidia GTX 1070 a 1080. 3 monitory můžete zapojit i do levnějších grafických karet, ale u náročnějších her budete muset velmi snižovat kvalitu obrazu. Další specialitou jsou široké a prohnuté monitory v rozlišení 3440×1440, případně levnější 2560×1080, takže taková trochu užší, ale bezrámečková varianta spojení třech monitorů.

Příslušenství, jako je klávesnice a myš si můžete vybrat s velkého množství modelů a to dle vlastních potřeb a cenových možností. I pro méně náročně ovšem doporučujeme ( hlavně u myši ) vybírat z modelů alespoň od 400,- Kč. Opět sice platí, neznám lepší, stačí horší, ale pár stokorun Vás může dělit od daleko lepších vlastností, které jistě oceníte.       

DOTAZY k sestavám:

V případě, že máte vybráno několik sestav a nevíte jakou koupit, tak Vám objektivně poradíme a poukážeme na rozdíly, i když třeba nebudou prezentovány naším obchodem a nabídneme alternativu od nás.

Doprava zdarma

Při nákupu nad 50 000 kč

Snadné 14 denní vrácení

14 denní záruka vrácení peněz

Mezinárodní záruka

Standardně Délka záruky 2 roky

Bezpečná platba

PayPal / MasterCard / Visa

cs_CZCzech